Sportsman of the Year
2019

2018
Rob van Haastert (Taxandria)
2017
Rick Pereira (Simcoe)
2016
Dave Day (St.Thomas)
2015
Bozimir Rajic (Croatia)
2014
Ruban Chelladurai (Benfica)
2013
Keith Berry (London Scottish)
2012
Ian Smith (London English)
2011
Geza Revai (Tillsonburg FC)
2010
Jorge Cota (London Portuguese)
2009
Not awarded
2008
Not awarded
2007
Dave DeBenedictis (Marconi)
2006
Tom Kouzounas (AEK Olympics)
2005
Carlos Miranda (London Portuguese)
2004
Jason Dietz (St. Columban)
2003
Seveno Cecchin (Ingersoll Flyers)
2002
Ignac Dogar (Marconi)
2001
Joe Santos (Benfica)
2000
Not awarded
1999
Not awarded
1998
John Rasenberg (Exeter Centennials)
1997
Manuel Rodrigues (Strathroy PC)
1996
Mike Cinicolo (Marconi)
1995
Dave Peak (Hungarians)
1994
John Pacheco (Portuguese)
1993
Steve Tzavaras (Panhellenic)
1992
Bill Bain (St.Thomas)
1991
Martin Aarts (Chatham Express)
1990
Juergen Belle (German Canadians)
1989
Eric Ritchie (Bluewater)
1988
Not awarded
1987
Not awarded
1986
Not awarded
1985
Not awarded
1984
Not awarded
1983
Not awarded
1982
Milan Behavka
1981
Not awarded
1980
Not awarded
1979
Jurgen Klaus (German Can B)
1978
Sam Barberi (Curinga)
1977
Frank Gouveia (Leo's Distributing)
1976
Don Armstrong (Clinton)
1975
Amandio Carvalho (Easy Driving)
1974
Bill Clark (German Canadians)
1973
John Sandor (Tillsonburg Ath)
1972
Harold Refflinghaus (St.Columban)
1971
Fred Whitman (St.Thomas Royals)
1970
Tom Vilos (Olympians)





President's Award
2019

2018
Caribbean FC
2017
German Canadian FC
2016
Simcoe
2015
Marconi
2014
London English FC
2013
Tillsonburg SC
2012
AEK Olympians
2011
Woodstock SC
2010
Middlesex United
2009
Not awarded
2008
Not awarded
2007
Sarnia Fury
2006
Croatia
2005
AEK London Olympics
2004
Tillsonburg
2003
Chatham Express
2002
Benfica
2001
Woodstock TNT
2000
no award
1999
no award
1998
Norfolk Athletics
1997
Morning Stars
1996
Chatham Express
1995
Petrolia Oilers
1994
London City
1993
Sarnia (Dante)
1992
Portuguese
1991
St. Columban
1990
White Eagles
1989
St. Thomas
1988
Not awarded
1987
Not awarded
1986
Not awarded
1985
Not awarded
1984
Not awarded
1983
Not awarded
1982
San Bartolomeo





Outstanding Goalkeepers
2019

2018
Premier - Daniel Gonzalez and Scott Shewfelt (Jagiellonia) * Lower Divisions - Henry Peters (Taxandria B)
2017
Premier - Mark Haynes (Marconi) * Lower Divisions - Robbie Normand (Germans)
2016
Premier - Mark Haynes (Marconi) * Lower Divisions - Tristen Allen (Chatham Attack)
2015
Premier - Mark Haynes (Marconi) * Lower Divisions - Beau Marcussen (English)
2014
Premier - Adam Drapala / Scott Shewfelt (Benfica) * Lower Divisions - Matthew Dacosta (Strathroy)
2013
Premier - Mark Haynes (AEK Olympians SC) *Lower Divisions - Brett Harrington (Tillsonburg SC)
2012
Premier - Paul Azevedo, Mark Haynes (AEK Olympians) *Lower Divisions - George Giannoulis (AEK Olympians)
2011
Premier - Mark Haynes (AEK) *Lower Divisions - Nick Kowaluk (Middlesex United)
2010
Premier - Mark Haynes (AEK) *Lower Divisions - Josh Mclaren - (Scottish) - Fourth East
2009
Premier - Paul Azevedo (AEK ) *Lower Divisions - Sam Youlton (Wallaceburg) -First
2008
Premier - Marcio Correia ( London Croatia) *Lower Divisions - Joe Dekroon (St. Columban) - Alex Postma (Norfolk) - Third East
2007
Premier - John Dreliozis (AEK) *Lower Divisions - John Stuart (St. Mary's - Third East)





Top Scorer - Premier
2019

2018
Robert Mboko (Jagiellonia)
2017
Robert Mboko (Jagiellonia)
2016
Younan Samra (Marconi)
2015
Jason Wright (Jagiellonia)
2014
Taso Bujouves (Marconi)
2013
Jason Wright (Filial Benfica SC)
2012
Andrew Loague (Marconi)
2011
Jason Wright (SLB Simple)
2010
Jason Wright (Woodstock)
2009
Jason Wright (Woodstock)
2008
Mark Pocrnic (London Croatia), Maciej Szydlowski (London White Eagles)
2007
Gentian Buzali (White Eagles)
2006
Gentian Buzali (White Eagles)
2005
Paul Ferreira (London Portuguese)
2004
Ree San (London Portuguese)
2003
Edin Isovic (Bosnia)
2002
Ree San (Portuguese), Victor Ramos (Benfica)
2001
Andrew Loague (Portuguese)
2000
Not awarded
1999
Andrew Loague (Portuguese)
1998
Wilco Kanters (Benfica)
1997
Nick Bontis
1996
Victor Ramos
1995
Jorge Ferreira
1994
Paul Ritchie
1993
Victor Ramos
1992
Robert Fijal
1991
Wojtek Rabenda (White Eagles)
1990
Marek Grabowski (White Eagles)
1989
Wojtek Rabenda (White Eagles)
1988
Joe Devlin (Bluewater)
1987
Richard Mommersteeg (St.Thomas)
1986
George Mavros (Olympians)
1985
Chris Baertsoen (Wallaceburg)
1984
Peter Gannon (Woodstock)
1983
Mario Anello (Curinga), Rob Balger (Croatia)
1982
John Machado
1981
Mike Boffa
1980
Guy Ricardi (Marconi)
1979
Dominic Mescia (Marconi)
1978
Vinko Miser (Croatia)
1977
Mike Boffa (Roma)
1976
Vinko Miser (Croatia)
1975
Paul Midema (Marconi)
1974
John Gillespie (Scottish)
1973
Stu McDonald (Croatia)
1972
Mike Boffa (Roma), Mike North (Stratford), Eric Ritchie (Sarnia Dante)
1971
Jack De Vos (London Lions)
1970
Tom Partalas (Olympians)
1969
Andy Marsh
1968
Gunther Klaus (German Canadians)
1967
J. Heavens
1966
Andy Marsh
1965
Charlie Papp (German Canadians)
1964
Udo Brenne (German Canadians)
1963
Gunther Klaus (German Canadians)
1962
Simon Sneeks
1961
Albert Langaitus





Top Scorer - First Division
2019

2018
Luccas Matern (Woodstock Stallions)
2017
Andre Fluegel (Sarnia FC)
2016
Casey McGee (Wallaceburg)
2015
David O'Neil (Sarnia), Hanner Aleman (America)
2014
James Vanderstelt (St.Columban)
2013
Tom Galazka (White Eagles SC)
2012
Alonzo Flores (St. Thomas), Tim Van Rijn (Scottish)
2011
Tadeusz Galazka (London White Eagles)
2010
Kyle Cornet (Scottish), Brian Puim (Middlesex)
2009
Bryce Cummung (Chatham)
2008
Damian Roszczyk (London White Eagles)
2007
Mike Edwards (Hungarians)
2006
Davor Krilic (Woodstock)
2005
Mike Edwards (Hungarians)
2004
Matt Szydlowski (White Eagles)
2003
Joe Ornato (Marconi B)
2002
Carlos Abrantes (Croatia)
2001
Reuf Fazlic (Bosnia)
2000
Not awarded
1999
Sandro Constantin (Wallaceburg)
1998
Michal Kubicki (White Eagles), Anthony Comacho (Forest United)
1997
Gential Buzali
1996
Mike Edgar
1995
Victor DaSilva
1994
Jeff McSween, Sandro Constantin
1993
Sydney Marsh
1992
Mike Rowe
1991
Gary Laidlaw
1990
Pedro Remigio (Strathroy)
1989
Kim Mortimer (Bluewater)
1988
Jeff McSween (Panhellenic)
1987
East - M. Ferreira (Simcoe), West - R. Mennen (Grand Bend)
1986
East - Godfrey Cotton (Tillsonburg), West - Tim Mortimer (Sarnia Dante)
1985
Al Robinson (St.Thomas)
1984
Victor Puim (Strathroy)
1983
Ed Machado (Portuguese)
1982
Paul Altenburg
1981
Joe D'ariano
1980
Zoran Bajric (Yugoslavs)
1979
Gunther Klaus (German Can. B)
1978
Derek Floyd (Oakridge)
1977
Samuel Sousa (Portuguese)
1976
Paul Campbell (Hungarians)
1975
Dave Noonan (St George)
1974
Tom McDonald (St Thomas Royals)
1973
John Martin (Ingersoll Flyers)
1972
John Martin (Ingersoll Flyers)
1971
Vinko Miser (Croatia)
1970
Vinko Miser (Croatia)
1969
Alan Slater (Stratford)
1968
Tom Vilos (Olympians)
1967
Kelvin Harrison
1966
Neil Desborough (Ingersoll Flyers)





Top Scorer - Second Division
2019

2018
Kyle Fennema (St Marys)
2017
Mensud Zulum(Oakridge)
2016
Nate St.Pierre (Chatham Attack)
2015
Michael Hutchison (Woodstock) / Nate St.Pierre (Chatham Attack)
2014
Eric Fuentes (America)
2013
James Vanderstelt (St.Columban SC)
2012
Randy Dasilva (Sarnia)
2011
C. N'guessan (Hungarians)
2010
Mike Edwards (Serbia)
2009
Juan David Botero (Colombia)
2008
Ryan Nowakowski (Wallaceburg Sting)
2007
Anton Mehmeti (Benfica)
2006
Kyle Kirby (St. Thomas)
2005
Gary Docherty (Woodstock)
2004
Marty Debruyn (Exeter Fury)
2003
Steve Bond (Ingersoll Flyers), Nathan Ivanovic (Serbs)
2002
Joe Ornato (Marconi), Jim Kalampilikis (St.Thomas), Stephen Ryan (St. Columban)
2001
Jason Wright (Embro)
2000
Not awarded
1999
Carlos Abrantes (Benfica)
1998
Carlos Abrantes (Benfica)
1997
Tony Miranda (Central), Jim Kalampalikis (East), Steve Santos (West)
1996
Danny Medeiros (Central), Edin Isovic (East), Semir Lazar (West)
1995
Victor Ramos
1994
John Van der Scheur
1993
Henri DeBruyn
1992
Tim DiMuzio
1991
R. Boyce
1990
John Van der Scheur (Ingersoll)
1989
Carlos Carvalho (Strathroy)
1985
Peter Hoogstra (Taxandria)
1984
Gilbert Quiveron (Taxandria), Tony Caranci (Carpinone)
1983
Eric Kelly (Wallaceburg)
1982
John Barton , Martin Goncalves
1981
Dave Nolan
1980
Allan Costello (Ingersoll)
1979
Zoran Batrico (Yugoslav)
1978
John Machado (West Lorne)
1977
Gunther Klaus (German Can. B)
1976
Mark Horne (Leo's Distributing), 1975 Dave Benner (Leo's Distributing)
1974
Brian Jewitt (Clinton)
1973
Juergen Klaus (German Can. B)
1972
Gerry Marra (Roma Res.)





Top Scorer - Third Division
2019

2018
Nolan Dekoning (Wallaceburg Sting)
2017
Bailey Page (Tillsonburg), James Pimentel (Portuguese)
2016
Kenardo McKenzie (African Carib FC)
2015
Brad Van Bakel (St.Columban)
2014
Nate St.Pierre (Chatham)
2013
Erick Fuentes (America SC)
2012
Sadat Safiullah (Pameer)
2011
R. Pato (Middlesex)
2010
Nathan Talsma ( Taxandria)
2009
E-Nader Ferej ( Eritrea), W-Pawel Gromala (White Eagles), C-Bill Giannoulis (AEK)
2008
E-Kyle Kirby ( St. Thomas SC), W-Jorge Rosales (Chivas FC), C-Matt Millson (Middlesex Utd)
2007
E-Kevin Ryan (St. Columban), W-Juan David Botero (Colombia)
2006
E-Yonan Samra (White Eagles), W-Tim Hopkins (English S.C.)
2005
Eric Campling (London City)
2004
Matt St. Louis (Strathroy)
2003
Alex Ponce (Hispanos)
2002
Marty DeBruyn (Exeter Fury)
2001
Marty DeBruyn (Exeter Fury)
2000
Not awarded
1999
Greg Kowalski (White Eagles - East), Frank Bax (Nairn Cardinals - West)
1998
Bill Johnson (Ingersoll Flyers - East), Steve Komes (Croatia B - East),
1998
Asif Isic (German Can. - West)
1980
Declan Whelan (Kincardine)
1979
Tom Skaleris





Top Scorer - Fourth Division
2019

2018
Dinesh Gurung (LACFC B Gorkhali)
2017
Ylber Gigolaj (LS Croatia)
2016
OJ Deelstra (Taxandria)
2015
Younes Sori (Caribbean FC)
2014
E-Gael Zabre (Croatia), W-Lucas Jeffrey (St.Marys)
2013
E-Anteneh Argaw (America), W-Lucasz Kwapisz (Exeter), Andrew Pierpoint (English), Darcy Vandenboer (Taxandria)
2012
E-Marwan El-Kotob (LAC Juventus), W-Jas Wilczynski (Oakridge Red Devils)
2011
E-C. Comrie (Renegades), W-Sadat Sadat (Pameer)
2010
E-Scott Mugford (St.Thomas), Michael Burnie (Norfolk), W-Nate Cookson (St.Mary's), Peter Thuss (Strathroy)





Top Scorer - U-21 Division
2005
Randy Dasilva (Bluewater)
2004
Eric Campling (Nor'West)





Top Scorer - Recreational Division
2005
Philip Igwe (Renegades)

© 2020, WOSL  :: privacy
log in
forgot password?